تبلیغات
روان شناسی امروز
روان شناسی امروز
 
قالب وبلاگ

بازی وسیله ای طبیعی برای بیان و اظهار وجود كودك است.در واقع بازی و اسباب بازی کلمات کودک هستند. بازی به كودك اجازه می دهد تا تجربیات، افكار، احساسات و تمایلاتی را كه برای او تهدید كننده هستند نشان دهد . کودکان از طریق بازی های گوناگونی که انجام می دهند، مهارت های بیشماری کسب می کنند. بازی، استعدادها، توانایی ها و قابلیت های کودکان را پرورش می دهد و موجب تقویت ذهن، جسم و روان آنان می شود و روح سازگاری، تفاهم و همدلی، نظم و قانون حاکم بر زندگی اجتماعی را در کودکان رشد می دهد. كودكان اغلب در بیان شفاهی احساساتشان با مشكل رو به رو هستند. از طریق بازی كودكان می توانند موانع را كاهش دهند و احساساتشان را بهتر نشان دهند.

 

اما علی رغم بروز آشكار كودك، بزرگسالان در بسیاری از مواقع قادر به درك احساسات و پاسخگویی موثر به آنها نمی باشند. بنابراین شكاف ارتباطی بین كودك و بزرگسال عمیق می شود. در اینجاست كه بازی می تواند به منظور برقرار ساختن ارتباط درمانی به كار رود و بزرگسالان می توانند از این طریق به دنیای درونی كودك راه یابند و با شناخت بهتر و بیشتر به مشكلات آنهایی برند و بدین وسیله نه تنها می توان كودك را در كاهش علایم بالینی كمك نمود بلكه می توان موانع رشد كودك را مرتفع ساخت. كودكان به دلیل پایین بودن سطح تفكر انتزاعی، قادر به بیان هیجانات و احساسات خود نیستند، سركوب و عدم مهارت در بیان احساسات به ویژه از نوع منفی آن بهداشت روانی کودك را به مخاطره می اندازد. از این رو پیدا كردن راهی كه كودك را قادر نماید به شیوه ای غیر از بیان كلامی هیجانات خود را بروز نماید كاملا ضروری به نظر می رسد.

در گرایش های روانشناسی روش های متفاوتی برای تغیر رفتار، تقویت روش های ایجاد سازگاری و ایجاد طریقی برای رشد روانی وجود دارد كه یكی از آنها بازی درمانی است . درمانی كه در دنیای امروز تجلی پیدا كرده و به طور روز افزون در دنیای پیشرفته از آن استفاده می شود.

قدرت درمانی كه در بازی درمانی نهفته است به طرق گوناگون مورد استفاده قرار می گرد. درمانگران از طریق بازی به كودكانی كه مهارت های اجتماعی یا عاطفی شان ضعیف است رفتارهای سازگارانه تری را می آموزند.

تحقیقات مختلف، تأثیر بازی درمانی را در زمینه های اجتماعی، عاطفی، رفتاری و مشكل هایی كه به محرك های تنش زای زندگی همچون طلاق، مرگ، جابه جایی، بستری شدن در بیمارستان، سوء استفاده های جنسی و جسمی و خشونت خانوادگی مربوط می شود، تأیید می كند.

بازی درمانی یك ارتباط بین فردی پویا بین كودك و درمانگر آموزش دیده است كه از طریق ارتباط نمادین در بازی، در جست و جوی راه هایی برای كاهش آشفتگی های هیجانی كودك است. به طوری كه كودك در طی تعاملات بین فردی با درمانگر، پذیرش، تخلیه هیجانی، كاهش اثرات رنج آور، جهت دهی مجدد تكانه ها و تجربه هیجانی تصحیح شده را تجربه می كند. درمانی كه در دنیای امروز تجلی پیدا كرده و به طور روز افزون در دنیای پیشرفته از آن استفاده می شود.

رویکردهای متفاوتی در بازی درمانی وجود داردکه از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-بازی درمانی براساس رویکردروان تحلیلی

- بازی درمانی براساس رویکردگشتالت

- بازی درمانی براساس رویکردآدلر

- بازی درمانی براساس رویکردرفتاری-شناختی

- بازی درمانی براساس رویکردکودک محور

دوستان عزیز هرمطلب ومنبع که در مورد بازی درمانی دارید لطفا ما رو هم سهیم کنید.من شخصا بسیار به این موضوع علاقمند هستم (خصوصا نوع وشرح بازی ها)لطفا منو از دانش وتجربه خودتون بی بهره نگذارید.سپاسگذارم.

منابع:-"بازی درمانی،نظریه ها،روشهاوکاربردهای بالینی"ترجمه وتالیف:دکترالهه محمداسماعیل

-"بازی درمانی،مشاوره باکودکان"تالیف:گری لندرث،ترجمه:خدیجه آرین
طبقه بندی: مقالات،
[ جمعه 10 شهریور 1391 ] [ 12:40 ق.ظ ] [ معصومه جوکار ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

وبلاگی برای مبادله و اطلاع رسانی در خصوص آخرین اطلاعات و اخبار پیرامون روانشناسی و مطالب مفید برای دانشجویان روانشناسی واحد علوم و تحقیقات بوشهر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب