تبلیغات
روان شناسی امروز
روان شناسی امروز
 
قالب وبلاگ

Y  شاید  اگر از هر کسی  بخواهید  سلامت  جسمی  را برای  شما  تعریف کند  از عهده  این کار برآید  ولی  متاسفانه  سلامت ذهن  و روان همچنان  عنصری  ناشناخته  برای  اغلب  مردم  است . اصولا یک ذهن  سالم  ذهنی  است  که قابلیت های  خاصی را که  در ادامه  به آن می  پردازیم  داشته باشد .

1- توان  دوست داشتن و دوست  داشته  شدن : فقدان  این توانایی  و عدم  دوست داشته  شدن  از  سوی  سایرین  می  تواند  در رشد و  سلامت  روحی  انسان    اختلال  ایجاد کند.

2-توان پذیرش تغییر : داشتن یک روحیه مثبت گرا  با کمک  گرفتن  از عقل و منطق  به انسان کمک  می  کند   تا بتواند  با تغییرات  کنار آمده  و حتی  شرایط  بد را نیز  تحمل کند.

3-توان رویارویی با خطر  یا به  اصطلاح  ریسک کردن  در راستای  رسیدن  به اهداف زندگی :  البته  در این ریسک  کردن نباید  مدام منتظر  وقوع پیامدهای ناگوار باشید.

4-نشان دادن احساسات : همان طور که هر چطزی  را حس  می کنید می  توانید  احساستان  را به  شکل  یک نمود  خارجی  نشان دهید ، حتی  نشان دادن احساسات  منفی  مانند خشم .

5- دیدن  واقعیات  به اندازه لازم : خوش  بینی  و بدبینی  بیش  از حد  هر دو  به روحیه  انسان آسیب می رساند.اما امید ، ایمان  و احساس  حمایت  شدن  از غیب همگی  در تطابق با شرایط سخت به حفظ سلامت  روح انسان  کمک می کنند.

6-داشتن قدرت تخیل و آزاد گذاشتن  این قوه  بریایه تولیدات  ذهنی  یعنی  همان روندی  که به خلاقیت می  انجامد.

7-آگاهی  از توان خود :  داشتن  شناخت  صحیح  از توانایی های  مان  به ما کمک  می  کند بتوانیم  با مشکلات  درست روبرو  شویم.

8-قدرت اعتراف  به اشتباه :  این عنصر یکی از ظریف ترین  فاکتورهای سلامت  روان است که به انتقاد  از خود و آموختن  از تجربیات گذشته خود  نیز مربوط می شود. بر خلاف آنچه  در وهله اول به ذهن  می آید  دستیابی  به سلامت روان  در این بعد کار                  ساده ای نیست.

9-قایل بودن احترام و شخصیت  برای خود.

10-توان همراهی و برآورده کردن انتظارات جمع همزیست (مانند خانواده ،همکاران یا همسایگان ) : البته برای  این همراهی  و همدردی باید به خود  اجازه  انتخاب  بدهید. به این ترتیب در صورتی که  تصمیم  به عدم همکاری بگیرید می توانید این کار را انجام ندهید.

11-احساس آزادی در نشان دادن  افکار و عقاید خود و به اصطلاح  ابراز خود: این ابراز کردن می تواند  از طریق رفتار ، کلام  ، نوع لباس و پیام های غیرکلامی باشد.

12-توان  نشان دادن  شادی  و هیجان و تعجب واقعی : البته متاسفانه  در برخی              فرهنگ ها  این ابراز  شادی  و هیجان  در اجتماع  شایسته  شمرده نمی  شود.

13-توان  پاسخگویی به نیازهای  منطقی  خود  و دیگران  به شیوه ای  متعارف.

14-داشتن روحیه شوخ طبعی و بذله گویی : اصولا توان دیدن  روی خنده دار حوادث و در نظر گرفتن آنها خصوصا در مواقعی که با مشکل مواجه می شویم ، یکی از قابلیت های بسیار کمک کننده ذهن سالم به ماست .

 

منبع :    مقاله    "   قابلیت های  ذهن  سالم   " - نویسنده : دکتر ولی  الله  سهامی -روانپزشک - استاد دانشگاه


طبقه بندی: مقالات،
[ سه شنبه 17 مرداد 1391 ] [ 09:05 ق.ظ ] [ آزاده ایزدمهر ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

وبلاگی برای مبادله و اطلاع رسانی در خصوص آخرین اطلاعات و اخبار پیرامون روانشناسی و مطالب مفید برای دانشجویان روانشناسی واحد علوم و تحقیقات بوشهر
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب